Grytsyk Yury Trypillians at TV
Грицик Юрій
Трипільці на телевізійному екрані
РЕЦЕНЗІЯ НА ФІЛЬМ «ТРИПІЛЬЦІ»
Випущені 2007 року “Трипільці” один із багатьох фільмів які протягом останнього десятиліття зняті на тему - давніх землеробів на території України, що підкреслює неординарність явища в контексті не тільки історії України, але й усього світу. Вступна фраза про те що давній Шумер ще виник, як давні трипільські племена припинили своє існування, одразу породжує особливий інтерес до майбутніх подій які будуть розгортатись у кадрі. Знову мабуть щось на кшталт “Атлантиди…”? Можливо і тут диктор буде розповідати про Аратту? Згадалась місія давніх трипільців запліднювати всесвіт “цивілізацією” і приносити колесо “дикунам”? А може алфавіт? (Див. Шилов «Праслов’янська Аратта»). Ні. З наступних кількох хвилин зрозуміло, що автори розробили сценарій на основі сучасних наукових вражень про “трипільський світ”, проявили ретельність і спостережливість, даючи певні характеристики галузей життя землеробів.Дуже інформативними виявились інтерв’ю провідних археологів: Круц, Корвін-Піотровський, Відейко, Ткачук та спеціалістів які займаються духовним світом: Бурдо, Васіна. Великим плюсом, що якісно відрізняє даний кінофільм від інших була подача різних думок з дискусійних питань, наприклад – поверховості будинків, чи причин по яким археологи фіксують повністю спалені житла.
Новим для мене прозвучало питання про реконструкцію зовнішнього вигляду та зачісок, хоча й не надто переконливо. Важливим аспектом у вивченні просторових структур є демографічні розрахунки, які проводяться вченими. Цікавим є те що вони сходяться до думки що суспільний устрій трипільців нагадував вождівства, а в поселеннях-гігантах складні форми ієрархій.
Хоча не обійшлося без прикростей. Дещо комічно перебільшеним виглядає твердження про те що трипільці “ Мили голову дощовою водою”! Звісно,я не заперечую, що вони слідкували за гігієною, як особистою, так і помешкань, але немає жодних зображень чи інших фактів, які б підтверджували цю тезу.
Ще одним цікавим сюжетом для мене було висвітлення печери Вертеба, як останній прилисток для всієї трипільської людності. Немов стався ядерний вибух і хто міг сховався зі своїми пожитками у печеру.
Я оцінюю стрічку найвищим балом і рекомендую для перегляду не тільки з метою цікаво провести час, але й здобути нові знання та пройти шлях трипільців від початку до кінця (що й було зроблено у фільмі, а саме відповідно до хронології трипільської культури охарактеризовано кожен її етап).